Madison
72° F
Mostly Cloudy
Mostly Cloudy
Advertisement

Prep Scores 3/1/14

Published On: Mar 01 2014 10:41:37 PM CST

Saturday's Scores
By The Associated Press
Boys Basketball
Division 1 Sectional 1
Regional Third Round
   Hudson 56, Eau Claire Memorial 42
   Marshfield 49, Eau Claire North 32
   Neenah 66, Appleton North 42
   Stevens Point 92, Oshkosh North 75
Division 1 Sectional 2
Regional Third Round
   Bay Port 71, Sheboygan South 50
   Germantown 80, Arrowhead 52
   Hamilton 49, Kettle Moraine 46
   Kimberly 64, De Pere 54
Division 1 Sectional 3
Regional Third Round
   Beloit Memorial 71, Janesville Craig 62
   Mukwonago 59, Kenosha Tremper 47
   Sun Prairie 52, Middleton 44
   Verona Area 53, Madison Memorial 51
Division 1 Sectional 4
Regional Third Round
   Brookfield Central 80, Milwaukee South 42
   Milwaukee King 76, Milwaukee Riverside University 61
   Racine Case 75, Racine Horlick 60
   West Allis Central 84, Milwaukee Hamilton 82
Division 2 Sectional 1
Regional Third Round
   La Crosse Central 63, Holmen 52
   Rhinelander 54, Wausau East 50
   Rice Lake 59, Menomonie 53
   Shawano Community 31, Waupaca 29
Division 2 Sectional 2
Regional Third Round
   Plymouth 71, West Bend East 48
   Port Washington 38, Grafton 25
   Seymour 56, Kaukauna 48
   West De Pere 49, Ashwaubenon 38
Division 2 Sectional 3
Regional Third Round
   Greendale 55, Union Grove 54
   McFarland 61, Fort Atkinson 49
   Mount Horeb 51, Monona Grove 47
   Sauk Prairie 62, Reedsburg Area 58
Division 2 Sectional 4
Regional Third Round
   Milwaukee Bradley Technical 68, Whitnall 59
   Pewaukee 53, New Berlin Eisenhower 39
   Pius XI 54, Whitefish Bay 46
   Wisconsin Lutheran 62, Messmer 48
Division 3 Sectional 1
Regional Third Round
   Aquinas 57, Gale-Ettrick-Trempealeau 54
   Elk Mound 68, West Salem 49
   Prescott 55, Barron 45
   Somerset 78, Ellsworth 64
Division 3 Sectional 2
Regional Third Round
   Little Chute 51, Freedom 44
   Roncalli 53, Wrightstown 43
   Tomahawk 48, Peshtigo 46, OT
   Valders 56, Luxemburg-Casco 52
Division 3 Sectional 3
Regional Third Round
   Lakeside Lutheran 71, Edgerton 57
   Lodi 71, Poynette 52
   Marshall 56, Lake Mills 52
   River Valley 60, Dodgeville 57
Division 3 Sectional 4
Regional Third Round
   Brown Deer 76, Kettle Moraine Lutheran 49
   East Troy 52, Saint Francis 32
   Oostburg 40, Campbellsport 35
   Ripon 43, Laconia 42
Division 4 Sectional 1
Regional Third Round
   Abbotsford 63, Hurley 50
   Mondovi 54, Regis 39
   Osseo-Fairchild 62, Fall Creek 36
   Unity 58, Cameron 43
Division 4 Sectional 2
Regional Third Round
   Brillion 54, Amherst 29
   Marathon 61, Auburndale 42
   Pacelli 56, Spencer 49
   Shiocton 64, Iola-Scandinavia 52
Division 4 Sectional 3
Regional Third Round
   Blair-Taylor 63, Westby 49, OT
   Cuba City 58, Lancaster 52
   Markesan 54, Wild Rose 49
   Mineral Point 60, Wisconsin Heights 51
Division 4 Sectional 4
Regional Third Round
   Dominican 69, Brookfield Academy 48
   Lake Country Lutheran 45, Deerfield 44
   Lourdes Academy 68, Saint Marys Springs 54
   Racine St. Catherine's 50, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 42
Division 5 Sectional 1
Regional Third Round
   Drummond 40, Washburn 35
   Eau Claire Immanuel Lutheran 61, Turtle Lake 46
   Luck 41, Siren 33
   Thorp 57, Owen-Withee 54
Division 5 Sectional 2
Regional Third Round
   Columbus Catholic 59, Port Edwards 47
   Green Bay N.E.W. Lutheran 78, Saint Thomas Aquinas 48
   Newman Catholic 62, Gresham Community 44
   Wausaukee 52, Suring 48
Division 5 Sectional 3
Regional Third Round
   Barneveld 58, Potosi 50
   Cassville 39, North Crawford 27
   Cochrane-Fountain City 62, Gilmanton 60
   Hillsboro 50, Bangor 48
Division 5 Sectional 4
Regional Third Round
   Catholic Central 57, Black Hawk 46
   Central Wisconsin Christian 57, Fall River 45
   Milwaukee Academy of Science 70, Young Coggs Prep 60
   Sheboygan Area Luth. 58, Sheboygan County Christian 47
Girls Basketball
   Assumption 54, Athens 31
   Blair-Taylor 54, Independence 41
   Cameron 66, Clayton 59
   Durand 67, Prescott 38
   Eau Claire Immanuel Lutheran 49, Lincoln 26
   Eau Claire Memorial 54, Owen-Withee 52
   Gilmanton 39, Cochrane-Fountain City 29
   Kiel 37, Campbellsport 33
   Melrose-Mindoro 49, Alma/Pepin 45
   Potosi 50, Benton 45
   Shoreland Lutheran 61, Elkhorn Area 51
Cloverbelt Crossover
   Neillsville 61, Fall Creek 40
   Regis 54, Owen-Withee 52
Dairyland Playoffs
   Eleva-Strum 38, Whitehall 35
   AP-WF-03-02-14 0411GMT

Advertisement
Advertisement