Madison
53° F
Overcast
Overcast
Advertisement

Randolph boys, Cuba City girls top AP basketball rankings

Published On: Feb 11 2013 06:04:18 PM CST

MADISON -

The Randolph boys and Cuba City girls basketball teams are ranked number one in the state in the latest Associated Press polls released Monday.

BOYS RANKINGS

Division 1         
School                   Record  Points  Last Week
 1. Germantown (13)      21-0    130     1
 2. Milwaukee Hamilton   19-1    116     2
 3. Hamilton             19-1    92      3
 4. Sun Prairie          16-3    87      4
 5. Milwaukee Vincent    17-3    74      6
 6. De Pere              17-3    63      7
 7. Milwaukee King       16-4    49      8
 8. Oshkosh North        18-3    34      9
 9. Racine Case          17-3    24      10
10. Madison Memorial     16-4    20      5
   Others receiving votes:
   Superior 7, Mukwonago 7, Brookfield Central 4, Arrowhead 3, Neenah 2, Sheboygan North 2, Stevens Point 1.
Division 2         
School                   Record  Points  Last Week
 1. Onalaska (13)        18-2    130     1
 2. Seymour              17-3    102     2
 3. Pulaski              17-3    92      4
 4. La Crosse Central    18-2    84      7
 5. Slinger              18-2    81      5
 6. Rice Lake            16-4    56      8
 7. Wisconsin Lutheran   15-5    45      3
 8. Rhinelander          15-2    41      9
 9. Milw. Washington     12-7    32
10. West De Pere         17-2    31      6
   Others receiving votes:
   Waunakee 8, Catholic Memorial 7, Waupun 3, Monroe 2, Hortonville 1.
Division 3        
School                  Record  Points  Last Week
 1. Little Chute (12)   19-1    128     2
 2. East Troy (1)       16-3    100     6
 3. Marshall            19-1    94      4
 4. Wisconsin Dells     19-1    89      1
 5. Aquinas             17-4    75      3
 6. Brillion            18-2    60      7
 7. Oostburg            18-1    56      8
 8. Durand              19-1    39      9
 9. Lodi                18-3    35      5
10. Barron              18-1    21
   Others receiving votes:
   Brown Deer 13, Lake Mills 3, Racine St. Catherine's 1, Richland Center 1.
Division 4           
School                     Record  Points  Last Week
 1. Dominican (7)          16-4    121     2
 2. Cuba City (5)          20-0    120     1
 3. Laconia (1)            20-0    102     3
 4. Elk Mound              19-0    93      4
 5. Auburndale             19-0    80      5
 6. Brookfield Academy     18-2    63      6
 7. Augusta                19-1    43      7
 8. Southwestern           18-2    37      8
 9. Saint Mary's Springs   18-2    28      9
10. Luther                 17-2    17      10
   Others receiving votes:
   Shiocton 3, Spencer 3, Colfax 3, Martin Luther 2.
Division 5                
School                          Record  Points  Last Week
 1. Randolph (12)               19-1    129     1
 2. Green Bay N.E.W. Lutheran   21-0    116     2
 3. Clayton (1)                 17-0    106     3
 4. Drummond                    16-2    85      4
 5. Black Hawk                  17-2    76      5
 6. Suring                      18-2    73      7
 7. Royall                      17-3    41      9
 8. Monticello                  17-3    32      10
 9. Cassville                   17-3    23      6
10. Elmwood                     15-4    11      8
   Others receiving votes:
   North Crawford 9, Luck 9, Potosi 5.

GIRLS RANKINGS

Division 1          
School                    Record  Points  Last Week
 1. De Pere (11)          19-0    119     1
 2. Oak Creek             18-1    107     2
 3. Hamilton              19-1    72      8
 4. Kimberly              17-2    67      3
T5. Mukwonago             19-1    66      7
T5. Divine Savior         17-2    66      6
 7. Superior (1)          17-2    63      4
 8. Janesville Parker     17-2    36      5
 9. Verona Area           15-4    24      10
10. Milwaukee Riverside   15-4    20
   Others receiving votes: Bay Port 8, Waukesha West 6, Milwaukee Hamilton 5, Oshkosh North 1.
Division 2            
School                      Record  Points  Last Week
 1. New London (12)         17-0    120     1
 2. Pius XI                 18-2    107     2
 3. Onalaska                17-2    85      4
 4. New Berlin Eisenhower   17-2    74      5
 5. Monona Grove            17-2    57      6
 6. Beaver Dam              16-3    56      7
 7. Baraboo                 17-2    49      3
 8. Whitewater              17-2    43      8
 9. Wilmot Union            16-2    30      9
10. Cedarburg               14-4    21      10
   Others receiving votes: Edgewood 7, Pewaukee 7, Reedsburg Area 2, Holmen 2.
Division 3            
School                      Record  Points  Last Week
 1. Neillsville (12)        18-0    120     1
 2. Brodhead                18-0    101     2
 3. East Troy               18-0    92      3
 4. Kewaunee                16-1    78      5
 5. Xavier                  18-1    77      4
 6. Oostburg                16-3    60      7
 7. Ladysmith               17-2    39      9
 8. Wittenberg-Birnamwood   15-2    38      8
 9. Fox Valley Lutheran     16-3    28      6
10. Sheboygan Falls         14-3    15      10
   Others receiving votes: Kettle Moraine Lutheran 5, Platteville 3, Lodi 2, Northland Pines 2.
Division 4             
School                       Record  Points  Last Week
 1. Cuba City (10)           18-1    116     1
 2. Colfax                   19-1    103     3
 3. Algoma (1)               16-2    91      4
 4. The Prairie School (1)   18-1    83      6
 5. Cameron                  17-1    74      2
 6. Marathon                 16-2    52      8
 7. Lourdes Academy          15-3    49      5
 8. Weyauwega-Fremont        14-3    38      9
 9. Amherst                  16-4    28      7
10. Reedsville               17-2    12
   Others receiving votes: Oconto 7, Darlington 5, Shoreland Lutheran 1, Dominican 1.
Division 5             
School                       Record  Points  Last Week
 1. Assumption (9)           18-0    117     1
 2. Barneveld                18-1    101     2
 3. Heritage Christian (2)   16-2    97      3
 4. South Shore (1)          17-0    88      4
 5. Benton-Shullsburg        18-1    71      5
 6. Owen-Withee              15-3    63      6
 7. Potosi                   15-3    43      8
 8. Fall River               18-1    37      9
 9. Lake Country Lutheran    17-1    23      10
10. Clayton                  14-3    15      7
   Others receiving votes: Randolph 4, Northwood 1.

Advertisement
Advertisement